K
A
P
A
T
Sohbetci Dj
Sohbetci Paylaşım Resmi

Yazan: Sohbetci
Tarih: 23.07.2017
Saat: 13:28

Beğendiğiniz İçin Teşekkür Ederiz
Benzer Makaleler

  Kahve Sohbetleriyle Tarih Yazılmaz

347 Görüntüleme
0 Beğeni

Prof. Dr. İlber Ortaylı Hürriyet’teki köşesinde isim vermeden Mısıroğlu’nu eleştirdi.


AKP'ye yakınlığıyla bilinen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “hocam” dediği Kadir Mısıroğlu’nun “Keşke Yunan galip gelseydi. Ne hilafet yıkılırdı. Ne şeriat yıkılırdı. Ne medreseler lağvedilirdi. Ne hocalar asılırdı. Hiç biri olmazdı” sözlerine tepkiler gelmeye devam ediyor.


"ANADOLU'DAKİ HAREKETİ SÖNDÜRMEYE YETMEYECEKTİ"


Prof. Dr. İlber Ortaylı Hürriyet’teki köşesinde kurtuluş mücadelesinin önemli ayaklarından Erzurum Kongresi'nin yıl dönümünde isim vermeden Mısıroğlu’nu eleştirdi. Ortaylı yazısında şu ifadeleri kullandı:


“Anadolu’nun kurtulması ilk önce doğudan başladı ve batıya doğru uzadı. Bazılarının ifade ettiği üzere “Keşke” diye abartılan “Yunan işgali muvaffak olsaydı” özlemi dahi Anadolu’daki hareketi söndürmeye yetmeyecekti.


Birinci Dünya Savaşı’na geç girdiği için taze bir kuvvet olarak kalsa da küçük Yunanistan’ın Britanya’nın jandarma müttefiki olarak Anadolu’da kalması hayaldi. Bunu Yunan Genelkurmayı içinde Metaksas başta olmak üzere aklı başında komutanlar da belirtmişlerdi. Bizim tarih görüşümüz kahve sohbetlerinde bilgi noksanlığıyla devam ediyor ve maalesef sağda ve solda bazı mesnetsiz ve sağlıksız görüşler ileri sürülüyor.”


Sohbetci
Theme
Yorumunuz Onaylandıktan Sonra Makalemize Eklenecektir.
Bu Konu Hakkında Yorumunuz


Karakter Sayısı: 
255